Anni hobilehekülg

Minu erinevate hobide pesapaik

Õpetus: Märkmiku köitmine 26 oktoober 2010

Filed under: Uncategorized — Anni @ 5:46 p.l.
Tags: ,

Peale töötuba paluti mul märkmiku köitmise õpetus ka kirja panna. Katsun seda siis siin teha. 🙂

Kasutasin enda meetodi kokkupanekuks seda linki

http://curiouslycrafty.wordpress.com/tutorials/

ja neid videosid.

Kokkuõmblemise skeem on võetus esimses lingis olevast õpetusest. Teisel õpetusel on mitu osa. Neid näed, kui avad video You tubes.

Kõik pildid on suuremaks klikatavad.

VAJALIKUD ASJAD:

*sisupaber (tavaline A4, võib ka ntx värviline olla)

*kaanepapp (Zelluloosi poest Narva mnt tasub otsima minna)

*heegelniiti õmblemiseks

*nõel

*naaskel

*kattepaber kaantele (võib ka ntx riie olla)

*esi-ja tagalehepaber (võiks olla pakem kui tavaine koopiapaber)

*liim

*käärid

*kipsinuga

*liimipintsel

*riideribad

*marli

KAANEPAPP:

Kui sul ei ole piisavalt paksu pappi, siis tuleb see õhematest kokku liimida. Mina kasutan Räpina käsitöökartongi. Piisab, kui kokku liimida kaks lehte. Liimimiseks kasuta PVA liimi. See lähen kuivades kõvaks ja seega on ka kaas tugevam. Pane piisav kogus liimi papile ja määri pintsliga laiali. Aseta peale teine leht pappi ja suru kinni. Kontrolli üle ääred! Need kipuvad lahti jääma, käi papi ääred sõrmedaga vajutates üle. Aseta saadud kartong raskuse alla seima, muidu tõmbub see kaardu. Hea oleks kui laseksid kuivada vajutuse all vähemalt ööpäeva.

Parem on aga muidugi kasutada päris kaanepappi. Seda saab näiteks Zelluloosi paberipoest erinevates paksustes (1,5mm, 2mm ja 3mm). Märkmiku jaoks on 2mm piisav.

SISU TEGEMINE:

1) A5 mõõdus märkmiku tegemiseks on vaja A4 paberid.  Minule meeldib lisada ka värvilisi pabereid.

2) Murra paberid pooleks ja pane kokku viiekaupa. Et värvilised lehed jääks ühtlaselt, aseta need nii: 2x valge leht, 1x värviline, 2x valge leht.

3) Selliseid plokke võid teha nii palju kui soovid, olenevalt kui paksu märkmiku tahad. Mina teen tavaliselt 4-5 tk.

4) Nüüd tuleb plokid omavahel kokku õmmelda. Selleks lõika umbes 10cm laiune ja märkmiku selja pikkune pabeririba ja murra see pikkupidi pooleks.

5) Märgi kummassegi otsa äärest u 1,5cm kaugusele täpp. Nüüd murra riba laupidi pooleks ja siis veelkord pooleks. Avades näed kolme joont.

6) Lõika õhukesest riidest kolm riba mõõtudega umbes 2x10cm.

7) Aseta üks riba paberiribal oleva murdejoone peale, nii et joon läheks riideriba keskelt. Märgi riideriba äärte juurde täpid. Tee nii iga murdejoone juures. Nii saad 8 märgistatud punkti.

8) Murra riba jälle pikkupidi pooleks ja aseta esimese sisuploki keskele. Torka naaskliga (või suurema nõelaga) märgete kohale läbi ploki augud.

9) Tee nii kõigi plokkidega. Pane tähele!! Aseda riba alati ühtepidi sisse ja hiljem plokid ühtepidi üksteise peale, et augud oleks ilusti kohakuti!

10) Kui kõik plokid on augustatud, peaks sul olema selline vaatepilt.

11) Nüüd on vaja plokid omavahel kokku õmmelda. Mina kasutan selleks peenemat heegelniiti. Õmblemise põhimõtteline skeem on selline. Siin on küll aukude arv väiksem.

12) Võta esimene blokk ja pane nõel sisse august nr1 (niidiots jääb väljapoole). Jäta niidisaba nii pikaks, et saaksid pärast sõlmida. Tule välja august nr2, mina sisse august nr 3, tule välja august nr4. Nii mine kuni ploki lõpuni.

13) Nüüd oled esimese bloki läbi traageldanud. Võta hunnikust järgmine plokk ja pane esimese alla. Jälgi, et need oleks ühtepidi (ehk siis augud katuksid).

14) Mina sisse teise bloki esimesest august (pildil nr5). Tule välja järgmisest (pildil auk nr6). Nüüd mine sisse esimese bloki eelviimasest august (pildil auk nr7 – esimese bloki nr3) ja tule välja järgmisest (nr8). Nüüd mine sisse teise ploki august, mis on kohakuti sellega, millest oled just välaj tulnud (nr 9). Tule välja järgmisest. Seejärel mine jälle sisse esimese bloki august, mis on kohakuti selle teise bloki auguga, millest just välja tulid. Tee nii kuni lõpuni. Nüüd on sul selline vaatepilt. Töö käigus pinguta niiti tugevalt end ettevaatlikult (mudu võib paber rebeneda), et blokid oleks tihedalt üksteise vastas.

15) Seega näed, et ühest otsast ei ole kaks plokki omavahel ühendatud. Ühendamiseks sõlmi lihtsalt kaks niidiotsa kokku.

16) Võta kolmas plokk ja aseta õigesti teiste alla. Jätka õmblemist sama põhimõtte järgi. Nüüd õmbled omavahel kokku teise ja kolmanda ploki.

17) Otsa jõudes näed, et teine ja kolmas ei ole sellest otsast omavahel ühendatud.  Ühendamiseks vii nõel eelmise bloki niidi alt läbi ja tõmba tugevalt kokku.

18) Nüüd on otsad omavahel ühendatud. Sama põhimõtte järgi ühenda omavahel kõik plokid. Viimane plokk traagelda veelkord läbi. Seo niidiotsad kokku.

19) Võta riideribad ja pane need õmbluse vahelt läbi. Lõika lühemaks niidiotsad.

20) Mõõda ära märkmiku seljapaksus ja lõika kaks sama paksuse ja selja pikusega pabeririba (tavaliselt koopiapaberist). Lõika ühest ribast välja jupikesed, mis oleks nii pikad, et mahuks seljale, aga nii, et riideribasid nad ei kataks. Määri selg PVAliimiga paksult kokku (liim peabki minema ka plokkide vahele) ja aseta lõigatud ribad oma kohtadele. Kui tahad teha mörkmikuleka järjehoidjat, siis kleebi see nüüd seljale paika. Seejärel kata kogu selg taas liimiga ja aseta peale teine riba. See katab ka riideribad. Suru ilusti kokku. Jälgi, et liim sisu pealmisi lehti ära ei määriks.

21) Lõika marlisidemest märkmiku selja pikkune osa (või lõika tükk välja suurets marlitükist). Määri selg taal PVAga ja aseta marlitükk peale.

22) Suuna riideribad ja mari ettevaatlikult plokist eemale (et nad ei ole ploki peal/all) ja pane raskuse alla seisma. Hea oleks, kui ta oleks nii ööpäeva.

Kui sa ei taha nii palju möllata, siis võid ära jätta riideribade ja marli osa, kuid siis ei jää plokid nii ilusti omavahel kokku. Märkmikku avades võid näha, et eriplokid ei ole omavahel väga hästi kinni. Selga liimides jäävad plokid üksteise külge väikese liimiribaga kinni. Võid ka kasutada näiteks ainult riideribasid (need hoiuavad plokid omavahel tugevamini koos ja seovad sisu kaantega) või vaid paberiribasid seljal. Mis endale mugavam ja vajalikum tundub.

KAANED:

23) Kui sul on suurem papitükk, siis lõika kaaned kolmest küljest (va seljapoolne) pisut suuremad, kui on su sisu. Võid ntx liimida kaks kahekordset pappi Räpina kartonist.

Kui su sisuplokk on väga ebaühtlane, siis lõika allpool kirjeldatud moel metalljoonlaua ja kipsinoa abil see enne kaane mõõtude võtmist tasaseks.

24) Kui kasutasid kokkuliimitud Räpina vm pappi, siis lõika see pooleks. Pane kaaned  ümber sisu ja mõõda seljapaksus koos kaanepappidega. Lõika selja pikkune ja -paksune papiriba. See võib olla ka ühekordsest kartongist.

25) Vali välja oma ümbrispaber (või kangas). Selleks sobib ka näiteks tapeet.  Taas saab väga ilusaid pabereid Zelluloosi poest.Liimi kaanepapid sinna peale jättes osade vahele paarimilimeetrine vahe. Lõika ära ümbrispaberi nurgad, kuid mitte päris papinurga vastast!

26) Keera ääred ära. Kui soovid võid lisada ka paelu vm kaanele kaunistuseks. Kui tahad laiemat järjehoidjat, kui on su märkmikuselg (sellisel juhul ei saanud seda punktis 20 panna), siis kinnita kaane siseküljele ka see.

27) Kui soovid siis võid nüüd sisu natuke väiksemaks lõigata. Kui sind aga ei häiri, et sisu on sama suur kui kaaned või kui kasutasid suuremast papist väljalõigatud kaanetükke, siis võid selle punkti vahele jätta.

28) Aseta metallist joonlaud  ( plastikusse võid kogemata sisse lõigata ja siis on serv viltu) plokile ja lõika terava (!!!!) kipsinoaga sisu äärtest 4-5mm maha (va selg loomulikult). Suru joonlauda tugevalt  vastu sisu ja jälgi, et see lõikamise ajal ei liiguks. See punkt nõuab veidi harjutamist.

SISU ÜHENDAMINE KAANTEGA:

29) Vali välja kaks A4 paberit, mida tahaksid kasutada sisulehena. See võiks olla pisut paksem kui tavaline koopiapaber. Võid kasutada näiteks värvilist paberit. Murra need paberid pooleks ja asta üksteise peale nii nagu pildil näha – aluapaberi peale pane esimene sisuleht, murdejon üleval pool. Selle peale pane teine sisuleht, aga nii, et esimene paber paistaks välja u 5-6mm. Kõige peale aseta sodipaber, ka nii, et alumise paberi (teine sisuleht) 5-6mm riba paistaks.

30) Aseta üks leht ühele poole sisu riideribade ja marli alla ning teine paner teisele poole. Nii, et liimiriba jääks selja poole.

31) Aseta kokkumurtud sisulehe vahele sodipaber ja liimi riideribad ning marli sisupaberi külge. Tee liimiseks ka ülejäänud paber.

32) Aseta sisu õigele vastu kaante seljariba õigele kohale ja suru kaas sisu vastu. Ava märmik kergelt (ära tõmba täiesti lahti!!) ja silu paber kaane külge korralikult kinni. Korda punkte 31 ja 32 ka teise poolega.

33) Aseta valmis märkmik vähemalt ööpäevaks raskuste alla seisma, siis ei tõmba kaaned kaardu.

Selline ta sai! Ma olen kõik ise erinevatest kohtadest kokku õppinud, seega ei pruugi see olla kõige parem ja õigem juhend. Nii olen mina lihtsalt teinud ja tulemusega olen rahule jäänud.

Kellel on ettepanekuid parandusteks või niisama küsimusi, siis võtan need meeleldi vastu.

 

30 Responses to “Õpetus: Märkmiku köitmine”

 1. Elina Says:

  Kindlasti proovin mingi aeg järgi 🙂

 2. Topsik Says:

  Nii hea õpetus! Ise tegelen parasjagu, just selle õpetuse järgi, korraga kolme raamatu tegemisega. Ees ootab lähipäevil kaante tegemine-külge panemine. Seni olen igatahes suurepäraselt õpetusest jagu saanud, pole kunagi enne ise köitmisega tegelenud.
  Suured tänud põhjaliku õpetuse eest, paljud sünnipäevalised ja jõulupakid nüüd kindlustatud! 😀

 3. Topsik Says:

  Tegelikult nüüd juba tekkis väike segadus küll minul 😛 Mulle ei jõua punkti 29 ja 30 mõte täiesti pärale :(. Saan aru, et üks sisuleht läheb sinna kindlasti aga ei saa aru mis sellest teisest täpselt saab ja miks need peab selle 5mm vahega üksteise peale asetama. Minu loogika ütleb, et kaante vahel jäävad ju need ikka täpselt üksteise peale ja see et kuidas see teine sisuleht üldse kinnitub. Paistab, et mul on pikad juhtmed :D.

  • Anni Says:

   Katsun vastata. Üks leht läheb sisuploki ühele poole, teine teisele poole. Pmst liimid need 5mm liimiribadega, mis tulevad, sisu külge. Kui avad ükskõik millise raamatu, siis näed, et esimene leht on (mõnikord on see ka ntx värviline) niimoodi järgmise (tiitellehe) külge natuke selja poolt kinni liimitud. Ehk siis kui kerad seda esimest lehte, siis tuleb kaasa ka viimane.

   EI oska seletada ka paremini! 😀

   Ehk siis need 5mm vahed on selleks, et saaks kiiremini mõlemad paberid liimiseja ja ühtlase vahega (liimipulgaga on muidu raske sirget liimijoont teha). Need paned liimine pool kummalegi poole sisuplokki.

   Kui vaja, küsi veel.

 4. Topsik Says:

  ei väsi kribamast. vist jõuis kahe sisulehe kõrguse vahe kohale- raamatu ja kaante suuruse vahe?

 5. Topsik Says:

  Huhh, esimene raamat kenasti pressi all. Karta on, et esimene lammas läheb ikka aiataha 😀 või siis osaliselt…

 6. FairyDecos Says:

  Tõseti, mul on väga hea meel, et selline postitus on siia lehele üles pandud.
  Väga hästi kirjeldatud ning kindlasti proovin selle kunagi ära. Hea oleks, kui su lehekülge saaks “Follow”´da ka.
  Hetkel on mul aga väike mure ja mõtlen, et ehk oskad aidata. Oled Sa varem teinud ise liimköidet? Nimelt mul on materjal kõik juba välja prinditud, aga ei osanud esimesel korral mõelda köitmiseks vajaliku ruumiga. Äkki oskad jagada natuke head nõu ses osas. Vaba ruumi saan kasutada maksimaalselt 4-5 mm.
  Igasugune tagasiside on oodatud 🙂

  Soovin Sulle jätkuvalt innukaid ideid.

  Kairi

 7. Mytsi Wabrik Says:

  Ma tahtsin vaid seda kommenteerida siia juurde, et Kui sa kasutad Räpina kokkuliimitud pappi, siis ära seda pooleks lõika, vaid lõika ühes üks külg, teisest papist teine. Nii saad piisavalt suured kaaned teha ja siis jääb ära see märkmikulehtede lõikamine. Noh, see lihtsalt minu soovitus;).

  Aga täita lahe, et sellise asja viitsisid teha. Oleks ma vaid õigel ajal seda näinud, oleks suur Youtube ja Google tuhnimine ära jäänud. Kusjuures mina kokkuvõttes õppisingi selle video järgi tegema, nagu sul seal kõige alguses näha on. Aga tegin samuti veidi oma kohandusi. Ja nt ma teen need vahed väiksemad, st ribasid tuleb rohkem, kuna tee või tina, aga kui ma teen A4 pooleks märkmikku, siis mul ei õnnestu kuidagi saada ribade vahelisi ja ribasid endaid sama mõõduga. Mul tulevad vahed siis suuremad. Seega teen ma auke/triipe küme ja panen 4 riba (ja ma ei kasuta riiet vaid paberit, toimib sama tõhusalt). Nii jääb kuidagi paremini hoidma.

  Leff,
  MytsiWabrik

  • Anni Says:

   Jah, see on võimalus, et ühest lehest üks, teisest teine. Lehti kokku voltides ei jää need aga alati ühtlaseks. Seepärast meeldib mulle meid pärast lõigata.

   Aga tänan ideede eest!

 8. […] kuna ma ei leidnud enam Youtubeist seda köitmisõpetust üles, mida tahtsin õppida, siis otsisin Anni hobileheküljelt õpetuse üles ja selle järgi köitsin ühe proovitöö ning teisest märkmikust nüüd […]

 9. […] Eelmises postituses kirjutasin veidike sellest, miks ma üldse selle märkmiku tegin ehk siis see on proovitöö, et läbi teha kõik sellise köitmise etapid ning oma teise tööga (mida saab näha eelmises postituses) osaleda köitmise konkursil. Selle märkmiku tegin ka endale ning kasutasin siselehtedeks ära kõik paberijäägid, millega miskit enam teha eiolnud. Märkmiku mõõdud on 13, 2x 10,7 cm ja paksus 1,3 cm. Kaanematerjaliks esiku tapeedi jääk Ja nagu eelmises postituses märksin, siis õpetus pärit Anni hobileheküljelt. […]

 10. kaiahobid Says:

  Minagi kasutasin seda õpetust ja olen väga rahul ning need videod youtubeis on ka super head! Tubli töö Anneliis 😉 !

 11. Nugise Muti Says:

  Tere!
  Suur tänu väga hea õpetuse eest!
  Ainult 29 punktiga jändasin ja ei saanudki õigeks. Miks seda vaja voltida on? Ja ikka ei saanud täpsemalt aru kuidas voltida.

  • Anni Says:

   Need on need lehed, mille üks külg tuleb täielikult kleepid kaante külge (see siis seob sisu kaantega) ja teine külg (teile leht, kuna see on poolek smurtud A4) peenikese ribaga kleepida sisuploki külge. Raske on seletada! 😀 Voltida ei olegi muud, kui vaid lihtsalt pooleks murda leht.

 12. mari Says:

  Millist liimi te kasutasite?:)

  • Anni Says:

   Tavaline PVA ja pulgaliim. Õhema materjali korral on pulgaliim parem. Samas PVA jääb peale kuivamist tugev-kõva.

 13. […] H. Märkmiku köide https://annihobid.wordpress.com/2010/10/26/opetus-markmiku-koitmine/ […]


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s